Jak-wymienic-akumulator-start-stop-kodowanie-akumulatora
Poradnik Eksperta

Wymiana i kodowanie akumulatora w start stop – Gdańsk

0

W nowoczesnych pojazdach coraz częściej stosowane są akumulatory z systemem start stop. W przypadku tych pojazdów konieczne jest spełnienie dwóch podstawowych założeń: odpowiednia wiedza oraz właściwe narzędzia, dzięki którym możliwe będzie zamontowanie akumulatora. Czy w tym przypadku konieczne jest zakodowanie akumulatora? Jeżeli tak, to czy kodowanie akumulatora jest trudne i jak należy je wykonać?

Wymiana akumulatora w start stop Gdańsk

Kodowanie akumulatora w Start Stop

Pierwszą kwestią, jaką należy się kierować podczas wyboru akumulatora start stop, jest jego odpowiedni dobór zgodnie z zaleceniami producenta. Podczas wymiany akumulatora należy ponadto przestrzegać ściśle instrukcji obsługi załączonej przez producenta pojazdu, gdyż informacje te mogą być niemal kluczowe. Ze względu na stopień złożoności konstrukcji akumulatorów start stop, dzielimy je zasadniczo na dwa główne rodzaje- podstawowe i zaawansowane.

Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku zadaniem systemu jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla dzięki wstrzymaniu pracy silnika w trakcie zatrzymania pojazdu, a także ponowne jego uruchomienie w celu kontynuowania drogi. Na szczególną uwagę w tym przypadku zasługuje nowoczesny i funkcjonalny system start stop wzbogacony o możliwość akumulacji dodatkowej energii, która pochodzi z drogi hamowania.

Proces ten nazywany jest procesem rekuperacji. Alternator minimalizuje ładowanie akumulatora w momencie przyspieszania. Układy ograniczają natomiast zużycie paliwa. Można więc śmiało stwierdzić, iż jest to złożony proces, który w efekcie oprowadza do zmniejszenia zużycia paliwa oraz minimalizacji zużycia podzespołów pojazdu. W przypadku oby systemów należy stosować akumulatory wyprodukowane dzięki technologii AGM i EFB.

Jak wymienić akumulator start stop? 

Czy proces ten jest trudny i zadanie to warto powierzyć profesjonalistom? Wymiana akumulatora w start stop wymaga nieco większej uwagi mechanika. Badania dowodzą, że czas wymiany akumulatora tego rodzaju może być nawet czterokrotnie dłuższy, niż w przypadku akumulatorów starego typu. Czas pracy uzależniony jest w dużej mierze od lokalizacji akumulatora oraz jego modelu. Podczas wymiany akumulatora dokonujemy oczywiście jego demontażu, postępując zgodnie z zaleceniami producenta.

Kodowanie akumulatora w MotoCar Gdańsk

W tym momencie nastaje konieczność tak zwanego zakodowania akumulatora, czyli najprościej mówiąc, poinformowanie komputera o montażu nowego akumulatora w samochodzie. Dlaczego proces ten jest ważny? Akumulator pracuje w ścisłej współpracy z alternatorem, a także rozrusznikiem. Aby móc zapewnić mu dodatnią gospodarkę energetyczną oraz optymalne ładowanie, system BMS muszą dopasować układy do pracy nowego akumulatora.

Mowa tutaj o innym oporze zewnętrznym, pojemności i zastosowanych technologiach. Prościej mówiąc, chodzi o wprowadzenie odpowiednich danych akumulatora do urządzenia, które wykonuje ten proces poprzez wpisanie kodu akumulatora i kodu katalogowego. Wykonanie tych czynności będzie warunkowało prawidłową pracę naszej baterii. Nasz sklep w Gdańsku oferuje usługę kodowania akumulatora w cenie towaru!

Akumulator start stop — Właściwe wczytanie

Pogotowie akumulatorowe

Na co należy zwrócić uwagę podczas wczytywania akumulatora z funkcją start stop? Częste wyłączanie i ponowny rozruch silnika przy zaawansowanych technologiach, które stosowane są w nowoczesnych pojazdach, można stwierdzić, że akumulatory start stop mają nie lada wyzwanie. Z tego powodu wielu producentów wprowadziło w swoich bateriach systemy BMS, które dzięki umieszczeniu specjalnych silników nadzorują pracę działania akumulatora. W momencie, w którym akumulator nie dostarcza prawidłowej i optymalnej mocy, system informuje kierowcę o możliwej awarii akumulatora, a także o konieczności jego wymiany.

Czy wczytanie akumulatora jest trudne?

Wczytanie akumulatora to nic innego, jak opisane powyżej wpisanie odpowiedniego kodu technicznego, dzięki któremu komputer otrzyma informacje o tym, iż wymieniliśmy baterię. Jeżeli akumulator nie zostanie prawidłowo wczytany, może nastać obawa o to, iż komunikat nadal będzie wyświetlany, a rozruch samochodu nie będzie możliwy. Odpowiednie zakodowanie akumulatora to podstawa jego dalszej eksploatacji. Jeżeli nie potrafimy wykonać tej czynności samodzielnie, warto oddać nasz samochód do profesjonalnego sklepu firmy MotoCar, w którym sztab specjalistów zadba o to, aby bateria została zamontowana prawidłowo i mogła służyć bardzo długo bez żadnego uszczerbku. Akumulatory start stop wymagają kodowania ze względu na nowoczesność zastosowanych technologii, a także podzespołów samochodów, w których są montowane. 

5/5 - (38 votes)

Zobacz także