Parametry akumulatora
Poradnik Eksperta

Parametry akumulatora które warto znać przed zakupem!

0

Akumulatory z racji swego praktycznie bezobsługowego działania, należą do jednych z najbardziej zaniedbywanych urządzeń w samochodzie czy też na łodzi. Dopiero awaria pokazuje, z jak istotnym elementem kierowca ma do czynienia. Jednak i w takim wypadku brak jest dostatecznej motywacji, by zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości urządzenie.

Sama wymiana akumulatora na nowy, nie rozwiązuje sprawy. Potrzebna jest przynajmniej ogólna wiedza o rodzajach, pojemności i żywotności poszczególnych urządzeń. Nawet tak wydawałoby się błaha sprawa, jak wymiary może przysporzyć masę kłopotów i ogromną stratę czasu związaną z koniecznością zwrotu lub wymiany.

Parametry akumulatora które warto znać przed zakupem!

Aby uniknąć zbędnych nieporozumień, warto poznać przynajmniej kilka parametrów informujących o przydatności konkretnego modelu do auta.

Wymiary.

Akumulatory z reguły posiadają kształt prostopadłościanu, zatem określenie ich gabarytów nie powinno sprawiać trudności. Jest to istotne, ponieważ konstruktorzy pojazdu przewidzieli na ten cel ściśle konkretną ilość miejsca.

Napięcie.

Standardowo przyjmuje się, że instalacja elektryczna w samochodzie jest przystosowana do napięcia 12 V, jednak w pojazdach starych można spotkać instalację 6 V, podczas gdy samochody terenowe lub ciężarowe do sprawnego działania potrzebują aż 24 V.

Amperogodziny.

Tym parametrem określa się pojemność akumulatora. Przykładowa pojemność wynosząca 65 Ah oznacza, że przez tyle godzin akumulator będzie oddawał prąd o natężeniu jednego ampera, po czym się rozładuje. Pojemność akumulatora wymieniona jest w specyfikacji pojazdu dostarczonej przez producenta. Nie zaleca się kupowania urządzenia o większym wskaźniku z uwagi na to, że może dojść do niedoładowania przez alternator.

Biegunowość.

Przewody zasilające w pojazdach powinny być jak najkrótsze. Ogranicza to opór prądu oraz zmniejsza ryzyko pomyłki przy podłączeniu. Z tego powodu należy wiedzieć, z której strony akumulatora umiejscowione są poszczególne bieguny.

Prąd rozruchowy.

Ten parametr określa maksymalne natężenie prądu w trakcie rozruchu auta, jakie jest w stanie wygenerować akumulator. Im potężniejszy silnik, tym większa powinna być uwolniona energia.

Jak wynika z powyższego, wybór oraz zakup nowego akumulatora, choć niezwykle istotny, nie jest wcale taki prosty. Z tej przyczyny dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalistów. Wcześniej można zapoznać się z informacjami podanymi na stronie naszej https://akumulatory-gdansk.pl, jednak nic nie zastąpi odpowiedni przygotowanego fachowca.

Trzeba zdawać sobie sprawę z ogromnej ilości rodzajów akumulatorów oraz ich przeznaczenia. Zupełnie inne wymagania mają pojazdy ze standardowym wyposażeniem od aut obfitujących w najnowsze nowinki technologiczne. Nie bez znaczenia jest także pomoc przy instalacji akumulatora, co w wielu wypadkach może nastręczyć pewnych trudności. Miła obsługa pomoże również dobrać odpowiedni dla danego modelu prostownik, niezbędny w przypadku rozładowania.

Decyzja o nabyciu nowego akumulatora jest na tyle odpowiedzialna, że nie warto podejmować jej samemu, nie posiadając odpowiedniej wiedzy.

Zapraszamy do kontaktu!

ul. Do Studzienki 28     80-227 Gdańsk     
+48 533 976 338
motocargdansk@gmail.com

Godziny pracy
Pn.-Pt. 8:00-17:00
Sobota 9:00-14:00
Jak do nas dojechać?

5/5 - (9 votes)

Zobacz także