Różne typy akumulatorów motocyklowych
Poradnik Eksperta

Jak wybrać odpowiedni rodzaj akumulatora motocyklowego?

0

Wszyscy z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie sezonu motocyklowego, trochę zazdroszcząc tym, którzy ze względu na warunki klimatyczne mogą jeździć przez cały rok. Teraz wystarczy wyciągnąć motocykl z zawieszonej animacji, doprowadzić go do odpowiedniego stanu technicznego. Jeśli ktoś zignoruje niektóre zalecenia dotyczące konserwacji, ryzykuje wykonanie kosztownych napraw swojego konia w najbliższej przyszłości. Czy najważniejszą rzeczą do zrobienia jest wymiana oleju w silniku motocykla i filtra oleju? Jest to bardzo ważna rzecz do wykonania na początku sezonu, ale to nie wszystko.

Bardzo ważny jest akumulator motocyklowy (mam nadzieję, że nie zapomniałeś go, co miesiąc doładowywać ładowarką do akumulatorów motocyklowych) należy go ponownie naładować, aby w przyszłości nie było problemów z uruchomieniem silnika. Po założeniu zacisków akumulatora, wciskamy start. Silnik powinien uruchamiać się szybko, utrzymywać równomierną prędkość. Oznacza to normalną pracę silnika motocykla. A co jeśli motocykl nie chce odpalić? No właśnie problem może tkwić w akumulatorze motocyklowym, jeśli ładowanie nie pomoże, pozostaje zakup nowego.

Jak sprawdzić stan akumulatora motocyklowego?

Jeżeli po podłączeniu do prostownika lub ładowarki nie udaje się naładować akumulatora w motocyklu, to znak, że przyszedł czas na jego wymianę. Jednak warto wesprzeć się wiedzą fachową i udać się do mechanika lub sklepu z akumulatorami motocyklowymi lub zakupić tester akumulatorów motocyklowych np. AuTool BT360.

Gdzie kupić i jak wybrać akumulator motocyklowy?

Wchodząc na stronę sklepu internetowego z akumulatorami, każdy zderza się z dużą ilością asortymentu i nie wiadomo, który wybrać. Na co trzeba zwrócić uwagę?

  • Rozmiar akumulatora motocyklowego to pierwszy czynnik – ponieważ nowa bateria musi idealnie pasować do naszej maszyny. Producenci zadbali o ujednolicenie nazewnictwa, dzięki czemu takie same wymiary mają określone nazwy – np. YTX9. Co to oznacza? Zawsze pierwsza litera określa producenta, dla przykładu MTX9 = YTX9.
  • Co może zaburzyć zainstalowanie nowego akumulatora motocyklowego? Wydaje się mały szczegół – strona plusa. Motocykle mają różne konstrukcje, wiązka elektryczna łącznie z klemami znajduje się w konkretnym miejscu. Bardzo istotne jest, aby bateria posiadała także odpowiednie ułożenie. Co to znaczy? Trzeba kupić taki akumulator, który posiada dodatni biegun (czerwony) po odpowiedniej stronie.

Na jakie parametry akumulatora motocyklowego zwrócić uwagę podczas zakupu?

Poza wymiarami baterii ważna jest pojemność i prąd rozruchowy. Każdy producent motocykla lub skutera określa wymogi odnośnie instalowania akumulatora. Dlaczego to takie ważne? W zależności od pojemności skokowej maszyny, musi być zamontowany akumulator o odpowiedniej mocy. Producenci wskazują, że można zainstalować urządzenie trochę silniejsze, ale na pewno nie słabsze.Trzeba pamiętać o tym, że zbyt duża pojemność akumulatora motocyklowego, może spowodować jego niedoładowanie przez alternator. Lepiej trzymać się zaleceń producenta.

Jakie rodzaje akumulatorów motocyklowych dostępne są w sklepie?

  • Akumulator kwasowo-ołowiowy – standardowy rodzaj baterii, cechującej się niską ceną i płynnym elektrolitem. Każdy posiadacz takiego urządzenia wie, że trzeba go okresowo uzupełniać i stale monitorować jego poziom. Nadaje się do motocykli i skuterów bez dużego zapotrzebowania na energię.
  • AGM (Absorbtive Glass Mat) – droższy akumulator, ale produkowany według innowacyjnych technologii. Przeznaczony do maszyn wyposażonych w dużą ilość elektroniki. Jego cechy szczególne to mata z włókna szklanego znajdująca się między płytami zalanymi elektrolitem.To akumulatory motocyklowe posiadające lepsze parametry i zapewniające długą eksploatację. Ich zaletą jest możliwość montowania pod dowolnym kątem. Można zakupić również model AGMy, różni się tym, że należy go zalewać samodzielnie i pamiętać, że kąt jego przechyłu nie może być większy niż 45°. . Ponadto są odporne na wysoki prąd rozruchowy oraz wstrząsy.
  • Akumulator żelowy – zawiera w swoim składzie krzemionkę, co powoduje, że uzyskuje on gęstszą konsystencję i można go montować pod kątem 90°. Czym wyróżniają się te baterie? Są odporne na większe wyładowania i są w stanie pracować pod zwiększonym obciążeniem podobnie jak AGM. Warto zamontować taki model do motocykla z dużym zapotrzebowaniem na energię.
  • Akumulator litowo-jonowe (Lithium) – należy do najbardziej kosztowych w zakupie. Ale cechuje się lekką konstrukcją, nie zawiera kwasu, co pozwala na instalowanie w każdej pozycji. Ponadto ma niewielki poziom samorozładowania i można go długo użytkować bez obawy o awarię. Powinny być ładowane za pomocą odpowiednich ładowarek. Niektóre modele posiadają ekran LCD, na którym widoczna jest ilość dni jaka upłynęła od zamontowania oraz napięcie.

Gdzie dokonywać zakupu akumulatora motocyklowego?

Tak ważne urządzenie najlepiej kupować w sklepie z akumulatorami motocyklowymi. Pracownicy doradzą podczas wyboru, dzięki czemu można zakupić idealnie dopasowaną baterię do swojego żelaznego rumaka. Warto zwrócić uwagę na polskiego producenta Uruchom.com który ma do zaoferowania zarówno akumulatory klasyczne i nowoczesne AGM, a wszystko w różnych rozmiarach i pojemności. Ważne! Jeżeli podczas zakupu oddasz stary akumulator będziesz zwolniony z konieczności płacenia kaucji.

5/5 - (4 votes)

Zobacz także