Prostownik elektroniczny
Poradnik Eksperta

Dobry prostownik – jak wybrać?

0

Wielu właścicieli starszych modeli aut doświadczyło sytuacji, w której odpalając samochód przy porannym wyjeździe do pracy, usłyszało ciszę. Niestety czasami akumulator nawala, a dziś zdarza się to nie tylko w starych modelach samochodów, ale również w nowych, w których ten element jest zaniedbany przez użytkownika auta. Warto zainwestować więc w dobry prostownik, który pozwoli na naładowanie akumulatora w bezpieczny i jednocześnie skuteczny sposób. Prostowniki samochodowe elektroniczne to dziś najlepszy wybór.

Do czego służy prostownik?

Akumulator samochodowy ładuje się podczas jazdy, jednakże każdy jego postój sprawa, że poziom jego naładowania spada. Czasami, w wyniku długiego postoju, pozostawienia włączonych świateł lub jakiejkolwiek dodatkowej funkcji w samochodzie, lub też zbyt niskiej temperatury na zewnątrz akumulator potrafi zejść z poziomem energii do zera.

Prostownik to urządzenie, które po podłączeniu do akumulatora ładuje go do odpowiedniego poziomu, aby ten był w stanie dać tyle energii, aby odpalić samochód. Oczywiście optymalnym rozwiązaniem jest naładowanie akumulatora do maksimum. Aby uniknąć sytuacji tak przykrego zaskoczenia, jakim jest brak możliwości uruchomienia auta, należy regularnie doładowywać akumulator prostownikiem — kiedyś transformatorowym, dziś już najlepiej prostownikiem elektronicznym.

Czym różni się prostownik transformatorowy od elektronicznego?

Regularne doładowywanie akumulatora powinno być nawykiem właściciela samochodu. Czy jednak warto inwestować pieniądze w prostowniki transformatorowe, czyli te starszej generacji? Mają one swoje zalety, gdyż nawet wydając niewielką kwotę mamy możliwość ładowania prądem o wartości nawet 5 A.

Prostownik tradyjny

Wada jest zasadniczo jedna, acz niezwykle istotna — urządzenia transformatorowe ładują akumulator przy użyciu maksymalnego natężenia prądu, nie posiadając jednocześnie żadnego automatycznego wyłącznika, który pozwoliłby na uniknięcie sytuacji, w której przeładujemy swój akumulator. Używając go więc, należy monitorować proces, aby wyłączyć prostownik w odpowiednim momencie.

Nowe, elektroniczne prostowniki wyłączają się w momencie, w którym akumulator osiągnie maksymalną ilość energii, a by potem doładowywać jego bieżące ubytki w energii. Oprócz tego posiadają układ sterujący pracą, który dobiera poziom natężenia prądu do stopnia rozładowania akumulatora — to oznacza, że urządzenia elektroniczne zdecydowanie lepiej obchodzą się z każdym typem współczesnych akumulatorów.

Prostownik elektroniczny

Aby być zadowolonym ze sprzętu, nie trzeba inwestować jedynie w markowe produkty — te najprostsze będą kosztowały kilkadziesiąt, a nie kilkaset złotych, dlatego też warto się zastanowić, na czym najbardziej nam zależy.

Czy prostownikiem można naładować akumulator szybko?

Ładowanie akumulatora z zasady trwa kilka lub kilkanaście godzin, bez względu na to, z jakiego prostownika korzystamy. Warto również zastanowić się nad prostownikiem z rozruchem lub jump starterem, który pozwala na odpalenie samochodu nawet w sytuacji, w której akumulator jest całkowicie rozładowany.

W ofercie firmy MotoCar-Gdańsk pełna gama prostowników, zarówno elektronicznych jak i tradycyjnych. Zapraszamy!

5/5 - (10 votes)

Zobacz także