Akumulator 12V
Akumulator 12V
Poradnik Eksperta

Ile wynosi prawidłowe napięcie akumulatora 12V?

0

W każdym samochodzie jednym z najważniejszych elementów jest prawidłowo działający akumulator 12V. Niektórzy jednak o tym zapominają, przypominając sobie o tym urządzeniu wtedy, gdy się rozładuje. Przy okazji kierowcy powinni wiedzieć ile wynosi prawidłowe napięcie wybranego akumulatora, tak aby nie narazić go na uszkodzenia. Tym samym zadba się również o swoje bezpieczeństwo.

Akumulator 12V – jakie jest prawidłowe napięcie?

Nie wszyscy wiedzą ile powinno wynosić napięcie akumulatora 12V. Początkujący kierowcy uważają, że jest to wskazana wartość 12 V, jednak jest to błędne założenie. Wartość ta powinna mieścić się w granicach 12,6-12,8 V. W innym przypadku akumulator nie działa poprawnie i nie nadaje się do dalszego użytku. Dopuszczalna granica napięcia dla tego typu akumulatorów to 12,5 V. Nie powinna być ona zaniżona. Wartości wykraczające poza wskazane granice oznaczają, że akumulator nie jest w stu procentach naładowany i powinno się powrócić do wykonywania tej czynności. Jak widać procesu ładowania nie można zbyt szybko przerywać.

Precyzyjne mierzenie napięcia użytkowanego akumulatora

Kluczem do sukcesu dla większości kierowców jest precyzyjne mierzenie napięcia użytkowanego akumulatora. Oczywiście można się tym zająć samemu, jednak pewniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów zatrudnionych w sklepach Akustrefa.pl. Zajmą się oni zmierzeniem napięcia akumulatora i poinformują zainteresowanych czy są powody do niepokoju czy też akumulator jest zdolny do dalszej pracy. Urządzeniem służącym do mierzenia napięcia jest multimetr cyfrowy. Można go zakupić w wyżej wskazanym sklepie i wykonać pomiar we własnym domu lub też zlecić to specjalistom.

Multimetry nie są zbyt drogimi sprzętami, a dodatkowo pozwolą dowiedzieć się jakie jest aktualne napięcie akumulatora. Ważne jest jednak to, w jaki sposób dokonywać pomiarów. Należy robić to przy wyłączonym silniku, wtedy pomiar będzie miarodajny. Końcówki kabli multimetru powinny znajdować się na biegunach akumulatora. Wystarczy wykonać odpowiednie podłączenie, a pomiar na pewno będzie rzetelny. W razie jakichś obaw zawsze mogą się tym zająć pracownicy sklepu Akustrefa.pl. Jeśli ktoś nie wie ile powinno wynosić napięcie akumulatorów 12V, nie powinien wykonywać tych czynności samodzielnie, ponieważ może się okazać, że do samochodu trafi nie do końca naładowany akumulator. Tym samym dłuższa podróż zakończy się fiaskiem, ponieważ kierowca z pewnością nie dotrze do celu i po drodze będzie go czekać przykra niespodzianka. 

5/5 - (3 votes)

Zobacz także