inne

Żurawie samojezdne – urządzenie wykorzystywane w budownictwie

0

Żurawie samojezdne zalicza się do grupy urządzeń, chętnie wykorzystywanych we współczesnym budownictwie. To dzięki ich budowie postawienie różnego rodzaju budynków, hal magazynowych, itd., nie stanowi większego problemu. Czerpią one napęd z jednego lub nawet dwóch silników.

Ogólnie o żurawiach samojezdnych

Często można spotkać się także ze sformułowaniem żurawie samochodowe. Są to te same urządzenia, które jeden silnik wykorzystują tylko i wyłącznie do napędzania podczas jazdy. Wybór tego typu urządzeń jest ogromny. Sprawdź tutaj, jakie urządzenia można w chwili obecnej zakupić o wszechstronnym zastosowaniu. 

Zastosowanie żurawi samojezdnych

Tego typu maszyny mogą pracować w dwóch trybach:

  • transportowym,
  • dźwigowym.

Wykorzystuje się je do montażu i przeładunku. Chociaż, jest to bardzo ogólnikowe stwierdzenie, ponieważ żurawie samojezdne są w stanie zaoferować pełen wachlarz możliwości. Najczęściej bazuje się na nich w budownictwie przemysłowym. Żurawie samojezdne można także spotkać w zakładach pracy, portach, w bazach transportowych, gdzie wykorzystuje się je do przeładunku. Nikt jednak nie powinien zdziwić się tym, że maszyny można spotkać na drogach publicznych. Ich wachlarz możliwości jest ogromny. Należy na nich bazować zawsze wtedy, jeżeli istnieje konieczność mobilnego przemieszczania się dźwigu po budowie.

Ważna jest jednak jego właściwa budowa, aby mogły one okazać się funkcjonalnymi maszynami, jakie będą w stanie wspierać codzienną pracę.

Żurawie samojezdne – budowa 

Żurawie samojezdne mogą różnić się od siebie m.in. rodzajem podwozia, jakie zostało zastosowane. Trzeba jednak wiedzieć, że jest kilka elementów, jakie są wspólne dla każdego tego urządzenia. Mowa tutaj o:

  • wciągarka i wychylny wysięgnik – odpowiedzialne za podnoszenie i opuszczanie całego ciężaru,
  • pomost obrotowy – nazywany również kolumną, stabilizuje wciągarkę i wysięgnik, umożliwia on również obracanie wokół osi i zmianę wysięgu,
  • wysuwane podpory – nazywane również łapami, użytkowane w trybie dźwigowym żurawia, zapewniają stabilność pracy.

Nie lada ciekawostką okazuje się to, że żurawie mają to do siebie, iż umożliwiają poruszanie się z podwieszonym ciężarem.

Jakie czynniki uwzględnia się podczas zakupu żurawia samojezdnego?

Inwestor powinien uwzględnić takie aspekty jak: długość wysięgu i wysięgnika, kąt pochylenia wysięgnika, rodzaj olinowania, sposób podparcia żurawia. Nie można także zapomnieć o kilku innych aspektach.

Udźwig żurawia

Czyli maksymalna wartość obciążenia. Należy pamiętać o tym, że udźwig należy zawsze zmniejszyć o masę osprzętu, który jest potrzebny do zastosowania. Mowa tu o: trawersach, chwytakach, itd. Nigdy nie można zalecać wartości, która wskazana jest przez producenta, ponieważ można zakłócić pracę całego urządzenia.

Moment udźwigu

Kolejna wartość, która może mieć wpływ na funkcjonalność i przydatność żurawia samojezdnego. Jest to wielkość charakteryzująca zdolność do przenoszenia ładunków o danym ciężarze. Trzeba jednak wiedzieć, że uwzględnia ona zmianę wartości udźwigu w zależności od wysięgu.

 

Wśród innych ważnych aspektów, jakie są ważne podczas zakupu takich maszyn budowlanych, należy uwzględnić: wysięg, wysokość podnoszenia, głębokość opuszczania, kąt obrotu, prędkość ruchów roboczych, zdolność pokonywania wzniesień, masę żurawia.

Decydując się na zakup żurawia, należy przemyśleć sprawę zakupu używanych sprzętów. Do wyboru są te pojazdy samojezdne, jakie można kupić w obniżonej cenie, które będzie można jeszcze wykorzystać podczas wielu prac budowlanych. 

5/5 - (1 vote)

Zobacz także