Jak sprawdzić stan naładowania akumulatora?
Jak sprawdzić stan naładowania akumulatora?
Poradnik Eksperta

Jak sprawdzić stan naładowania akumulatora?

0

Jednym z najgorszych koszmarów każdego kierowcy jest sytuacja, w której po przekręceniu kluczyka w stacyjce nic się nie dzieje. Zazwyczaj głównym „podejrzanym” w takiej sytuacji jest rozładowany akumulator i niestety zwykle okazuje się, że słusznie. Takie przykre niespodzianki zapamiętujemy na długo, zwłaszcza gdy mamy umówione ważne spotkanie lub gdzieś się spieszymy. Warto więc zadbać o to, by do sytuacji rozładowania akumulatora nie dopuszczać. Jest to łatwiejsze niż wielu kierowcom się wydaje. Wystarczy regularnie sprawdzać napięcie w swojej samochodowej baterii, a gdy zobaczymy, że zacznie ono spadać, zadbać o doładowanie.

Jak sprawdzić stan naładowania akumulatora?

Jak sprawdzić stan naładowania akumulatora? Nic prostszego. Wystarczy zaopatrzyć się w miernik, który pokaże nam jego aktualne napięcie. Takie urządzenie nie jest drogie, można je nabyć już nawet w cenie kilkunastu złotych. Oczywiście im bardziej zaawansowany technologicznie miernik, tym cena wyższa. Co więcej, na rynku są dość szeroko dostępne woltomierze, które pozwolą skontrolować napięcie bez zaglądania pod maskę samochodu. Podłączamy je do gniazdka zapalniczki samochodowej i po chwili już wiemy czy konieczne jest ładowanie akumulatora.

Z kolei jeśli zakupimy miernik wymagający podłączenia do akumulatora, to trzeba pamiętać o tym, by zrobić to prawidłowo. Zwykle takie urządzenie składa się z cyfrowego wyświetlacza podającego wynik pomiaru oraz kabli w dwóch kolorach. Czerwony podłączamy do bieguna dodatniego, a czarny do ujemnego. W ten sposób dowiemy się, jakie jest napięcie w naszym akumulatorze.

Jakie napięcie w akumulatorze jest prawidłowe?

Oczywiście nie wystarczy wiedzieć jak sprawdzić stan naładowania akumulatora, trzeba jeszcze odpowiednio zinterpretować wyniki takiego pomiaru. Przyjmuje się, że prawidłowe napięcie akumulatora wynosi min. 12,5 V i może dochodzić do 12,8 V. Jeśli jest niższe, to mamy sygnał, iż akumulator powoli się rozładowuje i warto pomyśleć o jego podładowaniu. Jasnym sygnałem, że urządzenie wymaga ładowania jest napięcie poniżej 12 V.

Pamiętajmy, że mówimy tu o pomiarze napięcia spoczynkowego, zwanego również postojowym, którego powinniśmy dokonywać przy wyłączonym silniku, po pewnym czasie od zakończenia jazdy samochodem. Od wyłączenia jednostki napędowej powinno minąć co najmniej pół godziny, niektórzy uważają, że nawet dwie, a najpewniejsze wyniki daje pomiar dokonany po całonocnym postoju pojazdu.

Pomiar gęstości elektrolitu

Dobrym, choć nieco bardziej wymagającym i skomplikowanym sposobem sprawdzenia stanu naładowania akumulatora jest także kontrola gęstości obecnego w nim elektrolitu. Do tego służy areometr, czyli specjalne urządzenie do mierzenia gęstości. Przy prawidłowym naładowaniu powinno ono pokazywać 1,28 g/cm3. W tym przypadku również mierzyć należy po odpowiednio długim postoju samochodu z wyłączonym silnikiem. Ta metoda wymaga jednak dostępu do cel z elektrolitem, więc jest dobra dla tych, którzy wiedzą jak sprawdzić stan naładowania akumulatora bez uszkodzenia go. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy technicznej, lepiej pozostać przy podstawowym pomiarze z użyciem woltomierza lub zaufać fachowcom, którzy to dla nas zrobią.


Wszystkich Państwa którzy chcą sprawdzić stan Swojego akumulatora, zapraszamy do naszego oddziału MotoCar Gdańsk, gdzie nasi pracownicy przeprowadzą test bezpłatnie!

4,6/5 - (16 votes)

Zobacz także